Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Co musisz wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Co musisz wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna to jeden z podstawowym typów instalacji wentylacyjnych. W tym artykule opiszą na jakiej zasadzie działa taka wentylacja oraz jakie są jej zalety oraz wady.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza spowodowanego różnicami gęstości i ciśnienia. Trzeba tutaj przypomnieć, że powietrze o wyższej temperaturze, ma mniejszą gęstość niż chłodne, dlatego unosi się ku górze. To naturalne przemieszczanie się mas powietrza powoduje, że ciepłe powietrze z wnętrza budynku wydostaje się poprzez kanały wentylacyjne (https://www.promattop.pl/pl-pl/applications-new/kanaly%20went/kanaly-went) wydostaje się na zewnątrz budynku. Natomiast chłodne i gęste powietrze z zewnątrz napływa do budynku przez tzw. nawiewniki.

Zalety instalacji grawitacyjnej

Siłą napędową tej instalacji jest sama natura, więc nie wymaga ona zasilania energią elektryczną. Warto też zauważyć, że jest ona niezawodna, tak jak prawa fizyki. Dzięki temu nie wymaga stosowania żadnych mechanicznych, ani zasilanych z zewnątrz elementów, które będą generować stałe koszty albo mogą się zepsuć.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Niezmienność praw fizyki czasami bywa niesprzyjająca. Bowiem, kiedy temperatura powietrza w domu jest niższa niż na zewnątrz ruch powietrza jest odwrócony. Przez to zamiast chłodzić pomieszczenia, nagrzewają się one powietrzem z zewnątrz. Ponadto wszystkie zapachy z kuchni i łazienek, zamiast być usuwane poza budynek, trafiają do sąsiadujących pomieszczeń. Dodatkowo zimą, gdy różnica temperatur jest największa wymiana powietrza może być zbyt intensywna, przez co nadmiernie tracimy ciepło. Warto też zauważyć, że zimowe powietrze jest przeważnie mało wilgotne, więc jego zwiększony napływ może powodować przesuszenie powietrza w domu. Trzeba też wiedzieć, że intensywność wentylacji zależy od wysokości kanałów wentylacyjnych. W związku z tymi utrudnieniami często wykorzystuje się hybrydowe systemy wentylacji, które w mało sprzyjających warunkach atmosferycznych uruchamiają dodatkowe mechaniczne systemy wentylacji.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone