Czy można zaoszczędzić przy budowie hali stalowej?
Wielu inwestorów decyduje się na budowę lekkich hal stalowych. Ile kosztuje ich wybudowanie i jakie koszty należy uwzględnić w kosztorysie?
Coraz więcej inwestorów decyduje się na wybudowanie lekkiej hali stalowej. Stopniowo odchodzi się od stawiania hal o konstrukcji tradycyjnej. Hale stalowe mają liczne zalety. Są atrakcyjne cenowo, dlatego wiele firm może sobie na nie pozwolić. Mają szerokie zastosowanie, jako hale magazynowe, produkcyjne, logistyczne, handlowe, sortownie itd. Są projektowane tak, by można było je dostosować do konkretnych potrzeb klienta. Podstawowa konstrukcja może być wybudowana w stosunkowo krótkim czasie (ok. 30 dni).
Jaki jest koszt budowy hali stalowej?
Cena budowy hali stalowej zależy od wielu elementów, w tym m.in. od typu konstrukcji, wielkości obiektu, sposobu wykończenia, użytych materiałów itp. Przyjmuje się jednak, że metr kwadratowy powierzchni hali stalowej nieocieplanej kosztuje od 300 do 600 zł, a ocieplonej od 600 do 1000 zł. Są to oczywiście tylko przybliżone zakresy, określone na podstawie kilkuset wybudowanych obiektów.
W sytuacji ujawnienia przeszkód w budowie, których nie można było przewidzieć istnieje możliwość renegocjacji ceny. Wtedy cena może różnić się od tej pierwotnej. Ważne, by sporządzić umowę skonstruowaną tak, by była korzystna dla obu stron.
Jakie koszty należy uwzględnić decydując się na budowę hali stalowej?
Koszty wybudowania hali dzielą się na trzy rodzaje, tj.: koszty przygotowawcze (pozwolenie na budowę, przygotowanie terenu), koszty budowy (projekt i wykonawstwo) oraz koszty wykończenia (otwory, naświetla, aranżacja wnętrza).
W przypadku podjęcia decyzji o budowie hali stalowej należy dokładnie przeanalizować koszty. Warto zastanowić się co tak naprawdę jest potrzebne w danej inwestycji. Na przykład czy konieczne są powierzchnie biurowe, dodatkowe wyposażenie hali itp. Należy zastanowić się nad kosztami eksploatacji i możliwością ewentualnej rozbudowy. Nie ma sensu budować taniej hali, która nie spełni oczekiwań inwestora. I na odwrót, nie ma też potrzeby inwestowania w ogromny obiekt, który nie będzie w pełni wykorzystywany.
Ocmer to jedyna w Polsce firma budująca w technologii REMCO. System ten charakteryzuje się lekką konstrukcją hal (kilkanaście kg/m²) oraz dużymi rozpiętościami bez słupów wewnętrznych (do 80 m), co pozwala na optymalne dopasowanie rozstawów słupów do potrzeb konkretnego inwestora. Zasadniczą konstrukcję nośną stanowią blachownicowe ramy stalowe, składające się ze słupów i rygli. Dzięki temu hale stalowe są bardzo wytrzymałe.
Szczegółowe informacje na temat etapów budowy hal stalowych można znaleźć na stronie: https://www.ocmer.com.pl/generalne-wykonawstwo-hal.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
- FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone