Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki i hale

Tutaj jesteś: Technologie / Budynki i hale

Klimatyzacja do serwerowni - najważniejsze cechy dobrej klimatyzacji

kategoria: Budynki i hale
Klimatyzacja do serwerowni - najważniejsze cechy dobrej klimatyzacji
Klimatyzacja do serwerowni - najważniejsze cechy dobrej klimatyzacji

Pomieszczenia techniczne wymagają bardzo specyficznego systemu wentylacji. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zadaniem wentylacji jest ciągły odbiór emitowanego ciepła, które powstaje w wyniku pracy zainstalowanych urządzeń, które pracują bez przerwy. Do tej niełatwej pracy konieczne są urządzenia, które będą w stanie sprostać wymaganiom intensywnej pracy non-stop. Dlatego klimatyzacja do serwerowni nie jest zwykłą klimatyzacją.

Po pierwsze niezawodność

Serwerownie to pomieszczenia, które nie mogą przestać pracować. Dlatego zdecydowanie najważniejszym kryterium, którym trzeba się kierować, jest niezawodność. Niezawodność jest bardzo ważna przede wszystkim dlatego, że zapewnia ciągłość dostępu do danych, sprzyja prawidłowemu prowadzeniu procesów, a także, w skrajnych przypadkach zapobiega uszkodzeniom urządzeń. Jak uzyskać niezawodność? Oczywiście wszystko zależy od wielkości serwerowni i tego, gdzie się ona znajduje. Serwerownia w piwnicy wymaga zdecydowanie innego systemu wentylacji niż serwerownia w pomieszczeniu z oknami od północnej strony. Są jednak ogólne kryteria, o których należy pamiętać. Otóż niezawodność uzyskać można dzięki dublowaniu układów odpowiedzialnych za utrzymanie temperatury, czyli systemów klimatyzacji. W przypadku małych pomieszczeń oznacza to, że montuje się dwa urządzenia, z których jedno pracuje, realizując codzienne potrzeby, drugie natomiast w sytuacjach awaryjnych i w razie awarii czy konserwacji.

Efektywność klimatyzacji do serwerowni

Rozwijając to, co pisaliśmy wcześniej, serwerownie działają 24h na dobę przez 365 dni w roku. Dlatego systemy, które służyć mają do klimatyzowania pomieszczeń, muszą wykazywać się jak najwyższą efektywnością. Jest także łatwy sposób na podniesienie wydajności efektywności. Jednym z takich sposobów jest przewymiarowanie jednostki wewnętrznej względem wielkości agregatu o około 20 do 40%. Uzyskanie większej efektywności jest ważne również ze względu na to, że urządzenia te pobierają sporo energii. Im mniej energii będą pobierać przy wykonywaniu tej samej pracy tym lepiej. Dlatego należy dążyć do uzyskiwaniu jak najlepszych efektów pracy.

Klimatyzacja do serwerowni to przede wszystkim kwestia, która dopasowana i zależna jest od wielu czynników. Poza efektywnością i niezawodnością jest też skuteczność. Skuteczność jest szybko weryfikowane poprzez pracę komputerów. Jeśli komputery pracują bez zastrzeżeń oznacza to, że klimatyzacja działa bez zarzutu.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone