Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki i hale

Tutaj jesteś: Technologie / Budynki i hale

Konstrukcja kratownicowa w halach wielkopowierzchniowych

kategoria: Budynki i hale
Konstrukcja kratownicowa w halach wielkopowierzchniowych
Konstrukcja kratownicowa w halach wielkopowierzchniowych

Podczas budowy hal wielkopowierzchniowych często wykorzystuje się konstrukcję kratownicową. Jakie możliwości daje kratownica w halach przemysłowych? Warto dokładniej przeanalizować ten temat.

Konstrukcja kratownicowa to układ elementów nośnych wykonanych z prętów z charakterystycznymi trójkątnymi polami. Konstrukcje tego typu mogą być z powodzeniem wykorzystywane w halach wielkopowierzchniowych o rozstawie słupów podpierających sięgającym 12 metrów lub więcej. Co warto o nich wiedzieć? W jakich sytuacjach optymalne będzie ich zastosowanie, a kiedy jednak konstrukcje blachownicowe będą korzystniejsze?

Zastosowanie w halach hybrydowych

Konstrukcje mieszane (hybrydowe) stanowią połączenie konstrukcji żelbetowych i stalowych. Stosowane są one głównie w obiektach wielokondygnacyjnych oraz w halach, które muszą spełniać surowe wymogi norm ochrony przeciwpożarowej. Słupy żelbetowe mają wysoką ognioodporność oraz wytrzymałość na obciążenia statyczne. Zastosowanie kratownic w konstrukcjach mieszanych daje możliwość optymalizacji ceny całej konstrukcji.

Funkcjonalność i estetyka

Konstrukcja kratownicowa może być wykorzystana jako element nośny do podwieszania sufitu ze względu na swoją geometrię, co jest niejednokrotnie niezbędne w branży farmaceutycznej czy spożywczej.

Optymalizacja kosztów

W przypadku hal stalowych o dużej powierzchni zastosowanie samych konstrukcji blachownicowych korzystnie wpływa na koszty budowy i montażu obiektu. Jednak w przypadku hal hybrydowych, których mieszana konstrukcja jest uzasadniona wymogami ochrony przeciwpożarowej, rozwiązanie z dachem kratownicowym jest bardziej ekonomiczne.

Wykorzystanie przestrzeni na instalacje

Przy standardowej konstrukcji blachownicowej dachu instalacje są podwieszane bezpośrednio pod dźwigarami lub płatwiami dachowymi, czyli wymagają dodatkowej przestrzeni. Montaż hali opartej o system kratownicowy pozwala z kolei umieścić instalacje, takie jak przewody grzewcze, technologiczne i wentylacyjne bezpośrednio w świetle kratownic, czyli przeprowadzić je przez charakterystyczne, puste trójkątne pola.

Rozmieszczenie regałów

Na zakończenie warto wspomnieć o tak istotnej kwestii jak optymalne wykorzystanie przestrzeni w hali wielkopowierzchniowej. Blachownice pozwalają na elastyczne i wygodne usytuowanie wysokich regałów w obiekcie, a zastosowane słupy konstrukcyjne są zwykle odpowiednio wkomponowane między regały. Przy stosowaniu konstrukcji kratownicowych dachu (które są relatywnie wyższe) wysokość regałów trzeba ograniczyć lub dopasować ich ustawienie do rozstawu konstrukcji kratownicowych.

Jeżeli poszukują Państwo sprawdzonych rozwiązań technicznych i ich najlepszego dopasowania do Państwa potrzeb, zachęcamy do skontaktowania się z inżynierami firmy Ocmer, którzy ułatwią wybór, biorąc pod uwagę przekazane wytyczne oraz specyfikę obiektu.


Artykuł sponsorowany


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone