Ogrzewanie hal produkcyjnych: jakie wybrać?
Ogrzewanie hal produkcyjnych potrafi być nie lada wyzwaniem. Problemem są głównie ogromne straty ciepła, które w takich budynkach mają miejsce w bardzo krótkim czasie. Ciągłe otwieranie i zamykanie bram lub drzwi sprawia, że ciepło dosyć szybko ulatnia się z budynku. Istnieją liczne sposoby na dostarczenie ciepła do magazynu czy hal produkcyjnych, ale który z nich wybrać? Jednym z najskuteczniejszych jest ogrzewanie promiennikami.
Promienniki przemysłowe - co to?
Promiennik to technologia grzewcza, która emituje fale świetlne z poziomu obszaru podczerwonego. To umożliwia znacznie szybsze i bardziej efektywne dostarczenie ciepła do wybranej powierzchni. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych powierzchniowo budynków, jak hale produkcyjne czy magazyny.
Jak działają promienniki przemysłowe? Energię emituje specjalny żarnik. Jest on oparty o kwarc i halogen. Powstająca w wyniku jego pracy energia świetlna oddziałuje ("promieniuje") na osoby, które znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Tym samym, znacznie wzrasta poczucie komfortu cieplnego wśród pracowników.
Promienniki nie ogrzewają powietrza!
To spora różnica w stosunku do innych urządzeń służących do ogrzewania dużych powierzchni. I to właśnie z tego wynika ich efektywność.
Budowa promiennika przemysłowego
Promienniki to urządzenia, które oparte są o kilka warstw. Pierwsza z nich to podstawa. To właśnie tam znajduje się zasilanie, a więc przewód dostarczający energię. Oprócz tego, w podstawie promienniki posiadają przewody oparte o nanorurki węglowe. Dzięki temu materiałowi, możliwa jest naprawdę wydajna praca całego urządzenia. I to właśnie ten efektywny przekaz ciepła powoduje, że promienniki są tak skutecznym kosztowo sposobem na ogrzewanie.
Inny element tego urządzenia to powłoka. Jej rolą jest przekazywanie promieni na zewnątrz, zwiększając tym samym skuteczność ogrzewania. Równie ważny jest choćby sterownik - czyli element, który pozwala na zarządzanie poszczególnymi funkcjami promienników. I jeszcze jeden element - mianowicie, ekran oparty o szkło hartowane.
UWAGA!
Wybierając konkretne promienniki przemysłowe warto sprawdzić, z jakich materiałów wykonany jest ekran. Zdecydowanie warto zadbać o to, aby umożliwiał on zmniejszenie jasności promiennika. Ma to niebagatelne znaczenie dla komfortu użytkowania. Przykładowo, ekrany wykonane z tworzyw szklano-ceramicznych pozwalają na znaczne ograniczenie intensywności światła, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności działania urządzenia.
Promienniki przemysłowe - skuteczne w różnych miejscach
Fala świetlna emitowana przez promiennik działa trochę jak światło słoneczne. Potrafi odbijać się od różnego rodzaju płaszczyzn (na przykład ścian), kumulując ciepło i zwiększając komfort termiczny w danym pomieszczeniu.
Czy promienniki są bezpieczne?
Promieniowanie podczerwone u wielu osób wywołuje obawy dotyczące szkodliwości dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że fale podczerwone są całkowicie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Wyjątkiem jest wzrok, ale żeby doszło do jego uszkodzenia, konieczna jest długotrwała ekspozycja na podczerwień - może wtedy dojść do podrażnień lub nawet uszkodzenia.
Promienniki przemysłowe są też zabezpieczone przed ryzykiem poparzenia użytkowników. Owszem, osiągają wysokie temperatury. Nie ma się jednak czego obawiać - bo posiadają specjalne kratki, które chronią źródło ciepła.Promienniki przemysłowe - zalety
Dlaczego warto wybrać promienniki przemysłowe (https://promienniki.sklep.pl/pl/c/Promienniki-podczerwieni-do-hal-i-magazynow/1979231) do ogrzania hali magazynowej lub produkcyjnej? Przede wszystkim z uwagi na wydajność. Samo ogrzewanie rozpoczyna się zaraz po uruchomieniu urządzenia. Rozgrzewanie się promiennika trwa najwyżej chwilę, a na pewno znacznie szybciej niż w przypadku typowych pieców czy grzejników.
Te urządzenia praktycznie nie mają strat cieplnych. Wykorzystują właściwie całą energię elektryczną którą pobierają, by następnie przetworzyć ją na ciepło. To oznacza, że ogrzewanie hal o powierzchni 400 metrów kwadratowych przy użyciu promiennika będzie po prostu tańsze niż przy innych metodach.
I jeszcze jedno. Wydajność promienników nie spada wraz ze wzrostem powierzchni do ogrzania. Dzięki temu, można je stosować zarówno w przypadku dużych hal, jak również niewielkich pomieszczeń. Oczywiście - kluczem do sukcesu jest tu dobór odpowiedniego wydajnościowo urządzenia.
Ile kosztują promienniki?
Koszty zakupu promiennika przemysłowego wynoszą około 3 tysięcy złotych. Pod lupę wzięliśmy propozycję jednego z czołowych sprzedawców tego typu urządzeń na polskim rynku (promienniki.sklep.pl).
Za kwotę 2767 zł otrzymamy tam urządzenie o następujących parametrach:
- Producent: Heatscope
- Moc: 2800W
- Do montażu na: 180-300 cm
- Max. moc osiąga w: mniej niż 15 sekund
- Akcesoria do montażu w zestawie
Kluczem do skutecznego ogrzewania hal produkcyjnych przy użyciu promienników jest oczywiście poprawny dobór urządzenia. Warto skonsultować to z fachowcem, który wybierze najlepsze rozwiązanie.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone