Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Produkcja w toku a system ERP. Jak współdziałają i dlaczego się lubią?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Produkcja w toku a system ERP. Jak współdziałają i dlaczego się lubią?

Produkcja w toku to - najogólniej rzecz ujmując - proces, w ramach którego materiały i komponenty przetwarzane są w wyroby gotowe. Jak ją organizować, by być konkurencyjnym na dynamicznym rynku? No i... dlaczego warto skorzystać w tym celu z systemu ERP?

Pierwsze pytanie, które warto postawić brzmi: jakie w ogóle cechy powinna posiadać produkcja, by uznać ją za „dobrą" i konkurencyjną? Przede wszystkim musi ona dostosowywać się do szybkich zmian w otoczeniu rynkowym i być na nie mentalnie i organizacyjnie otwarta. Poza tym celem jest jej „wyszczuplenie" przy jednoczesnej orientacji na potrzeby klienta , czyli w skrócie uczynienie jej opłacalną i konkurencyjną.

Jaka „polityka", taka produkcja?

Tymczasem często okazuje się, że w większości przedsiębiorstw „polityka" rządząca procesem produkcyjnym bywa nieuporządkowana, a zatem... nieefektywna. Mówiąc nieuporządkowana mamy po pierwsze na myśli jej zbędne obudowanie procedurami i przeróżnymi koncepcjami oraz teoriami z zakresu zarządzania i organizacji pracy. Po drugie zaś, na niekorzyść w tworzeniu konkurencyjnej i sprawnej produkcji, wpływa także jej... przeinformatyzowanie. Tak, tak. Wyposażenie hali produkcyjnej w różnej maści narzędzia informatyczne, które nie współgrają ze sobą (ani z wiedzą pracowników) to nie jest dobra droga. Taki stan rzeczy najczęściej sprawia, że czas reakcji wydłuża się, a skuteczność procesu decyzyjnego zmniejsza. Dlaczego? Nie da się bowiem poznać i zrozumieć potrzeb procesu produkcji, tworząc szum informacyjny, z którego nie wynika żaden konkret. Chaos nie wróży planistycznego sukcesu. Innymi słowy, dane z których nic nie wynika, nie mają większego znaczenia w skutecznym zarządzaniu procesem wytwórczym... Rozwiązanie IT na produkcji powinno być po pierwsze jednolite, po drugie pasować do firmy, nie zaś być odpowiedzią na aktualne trendy czy modę.

Rozwiązanie: synchronizacja w ERP

Aby dopasowanie urzeczywistnić, musimy sami swoją produkcję... poznać i nauczyć się jej potrzeb. Najpierw należy więc „zebrać" wiedzę o niej, następnie informacje te pogrupować, uporządkować i stale kontrolować. Dopiero wtedy możemy wyciągnąć wnioski i zastosować usprawnienia dokładnie tam gdzie trzeba i w takim zakresie, w jakim są wskazane. W całym tym procesie niezbędnym jest narzędzie, które ten złożony proces ujednolici. Nieodzowną pomocą będzie tu zastosowanie systemu ERP, np. Streamsoft Prestiż. Wyróżnia się on rozbudowanym panelem meldunkowym, który służy właśnie „zbieraniu" informacji z produkcji. Za pomocą tej aplikacji pracownicy hali dostarczają informacji, o tym co się dzieje na produkcji w toku. Za pomocą kilku kliknięć rejestrują oni dane o wykonanych operacjach/czynnościach, o czasach ich trwania, o ilościach, o większym zużyciu materiałów itp. Kadra zarządzająca od razu (na bieżąco) wie co zostało zrealizowane, kto, kiedy i ile wyprodukował, jaki był odpad lub większe zużycie materiałów etc. Poza tym oprogramowanie tego typu pozwala m.in. śledzić co dzieje się z konkretnym zleceniem, przeprowadzić inwentaryzację produkcji w toku, kontrolować stopień wykonania czynności, automatycznie przerzucać materiały między magazynami, a także rozliczać materiały i półprodukty. Podsumowując: system ERP daje nam możliwość takiego zorganizowania produkcji, który umożliwi dynamiczny rozwój naszego przedsiębiorstwa, poprzez dopasowanie przebiegu procesów na hali produkcyjnej do autentycznych (zdiagnozowanych także za jego pomocą) potrzeb firmy.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone