Kategorie:
Budynki i haleSortownie owoców i warzyw. Wymogi techniczne oraz BHP
W ostatnich latach możemy zaobserwować duże zmiany związane z rozwojem sadownictwa w Polsce. Na rozwój tej gałęzi rolnictwa, bez wątpienia, wpływ mają dotacje unijne. Zwiększa się zapotrzebowanie polskich i zagranicznych sadowników na budowę specjalistycznych hal, przeznaczonych do sortowania i przechowywania owoców oraz warzyw.
Sortownie owoców i warzyw przeznaczone są do selekcji produktów spożywczych, a w kolejnym etapie do przygotowania ich do sprzedaży, bądź przechowywania w odpowiednio przystosowanych chłodniach i mroźniach. Współcześnie, budowa sortowni oznacza budowę hali stalowej, gdzie warzywa i owoce są poddawane procesom selekcji, konfekcjonowania i pakowania. W zależności od zaawansowania procesu technologicznego sortownie wymagają budowy hal stalowych, o konkretnej powierzchni i wymogach technicznych.
Sortownie to budynki halowe o ścianach wykonanych z płyt warstwowych, w układzie pionowym lub poziomym. Istotną kwestią jest tu odpowiednie rozmieszczenie linii technologicznych, tak aby możliwie jak najbardziej funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Owoce i warzywa, w zależności od ich rodzaju, płukane są w wodzie (jak np. jabłka), selekcjonowane pod względem średnicy, wagi, koloru oraz jakości. Następnie pakowane w celu sprzedaży albo przechowywania. W tym kontekście ważnym elementem sortowni są systemy przeładunkowe. Należą do nich rampy i doki oraz komory chłodnicze, w których produkty spożywcze mogą być przechowywane długoterminowo, przy wykorzystaniu specjalnie zastosowanej technologii.
Chłodnie w sortowniach owoców i warzyw
Najbardziej powszechne są dwie metody przechowywania owoców i warzyw: krótko- i długoterminowe. Przechowywanie krótkoterminowe wymaga jedynie zastosowania stosunkowo wysokiej temperatury, bez kontroli zawartości tlenu, dwutlenku węgla oraz bez kontroli wilgotności. Wszystkie ze wskazanych elementów mają natomiast znaczenie przy przechowywaniu długookresowym. Chłodnie specjalistyczne mają konstrukcję gazoszczelną i kontrolowaną. Mają również regulowaną atmosferę oraz wentylację.
W zależności od typu chłodni, zawartość tlenu i dwutlenku węgla utrzymywana jest na ściśle określonym poziomie, za pomocą wykorzystania zaawansowanych technologicznie urządzeń pomiarowych i komputerów. Temperatura w komorach chłodniczych, może się wahać w granicach od 0 do 4°C, a wilgotność powietrza powinna oscylować między 85 a 95%, dlatego chłodnia musi być zbudowana w taki sposób, aby takie parametry można było w niej uzyskać oraz utrzymać.
Z kolei odpowiednia wentylacja jest niezbędna dla regulowania temperatury i wilgotności powietrza, a także usuwania szkodliwych substancji lotnych wydzielanych przez owoce i warzywa. Owoce i warzywa w komorach chłodniczych przechowywane są w skrzyniopaletach, ustawionych na wysokość 6,4 m lub w przypadku wysokiej chłodni - 9,6 m. Konieczne jest zachowanie wolnej przestrzeni nad magazynowanymi produktami w granicach 60 do 100 cm.
Przestrzeń socjalno-biurowa w sortowniach owoców i warzyw
Ważnym elementem w sortowniach jest przestrzeń socjalno-biurowa. W zależności od wielkości sortowni, część socjalno-biurowa jest wyodrębniona w hali, bądź też stanowi osobny biurowiec. Każde z tych rozwiązań pozwala na zlokalizowanie wszystkich pionów pracowniczych w jednym miejscu, co stanowi duże usprawnienie miejsca pracy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą CoBouw, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych, hal stalowych i produkcyjnych, na terenie całego kraju.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone