Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki i hale

Tutaj jesteś: Technologie / Budynki i hale
Polecany artykuł

System budowlany ABM - samonośne łukowe profile stalowe

kategoria: Budynki i hale

W latach 80-tych opracowano w USA technologię szybkiej budowy hal stalowych. Technologia ta wychodzi naprzeciw potrzebom inwestorów zainteresowanych po pierwsze krótkim czasem realizacji przedsięwzięcia, po drugie redukcją kosztów. Dzięki spełnieniu tych dwóch warunków technologia budowy obiektów z samonośnych łukowych profili stalowych znalazła powszechne zastosowanie, najpierw w USA, a następnie w innych krajach.

Teraz technologia ta używana jest również na terenie Polski do budowy obiektów lub przykryć dachowych o przekroju w kształcie wycinka koła. Możliwe jest również łączenie konstrukcji łukowych powstałych w tym systemie z rozwiązaniami tradycyjnymi (ściany murowane lub konstrukcje stalowe). Istotą systemu w technologii amerykańskiej jest realizowanie pełnego zakresu budowy obiektu na miejscu u klienta. Wykorzystuje się do tego "ruchomą fabrykę" ABM 120 - zespół przewoźnych maszyn używanych do prefabrykacji profili i ich montażu. Materiałem wyjściowym do produkcji profili łukowych jest blacha stalowa ocynkowana i powlekana w kręgach lub blacha ALUZINC, o szerokości 60 cm. Grubość stosowanej blachy mieści się w zakresie 0,75 - 1,00 mm. W zależności od gabarytów obiektu do jego budowy można zastosować jeden z typów profili łukowych o zakresie rozpiętości 8 do 24 m, z których powstaje samonośna konstrukcja hali. Samonośne konstrukcje łukowe o przytoczonych powyżej parametrach posiadają Atest Bezpieczeństwa CE nr 69/337240030/E.

  • O powodzeniu systemu samonośnych łukowych profili stalowych decydują następujące cechy:
  • produkcja i montaż odbywa się na miejscu, wszystkie elementy konstrukcji są montowane na budowie z materiału łatwego do transportu (blacha ocynkowana stalowa i powlekana, w kręgach lub gotowe zestawy profili stalowych).
  • konstrukcja obiektu jest całkowicie samonośna nie wymaga dodatkowej konstrukcji wsporczej.
  • krótszy czas wznoszenia budynku, możliwe jest pokrycie 500 m2 powierzchni w ciągu 1 dnia.
  • blacha stalowa ocynkowana i powlekana nadaje wyjątkową trwałość powłoce, a poza tym do łączenia poszczególnych profili nie stosuje się śrub czy nitów co wydłuża trwałość konstrukcji.
  • absolutna szczelność powłoki, która wynika ze sposobu łączenia profili.
  • możliwość izolacji cieplnej - bardzo dobre właściwości izolacyjne stosowanych materiałów.
  • zużycie stali na budowę obiektu jest kilkakrotnie niższe w porównaniu do rozwiązania tradycyjnego (konstrukcja z kształtowników + pokrycie z blachy lub płyt warstwowych) co wpływa na grubość fundamentów, a w konsekwencji obniża koszty inwestycji
  • możliwość wznoszenia obiektu bez pozwolenia na budowę. Lekkość konstrukcji sprawia, że za fundament mogą służyć stopy fundamentowe. Zastosowanie stóp fundamentowych skutkuje brakiem trwałego związania budowli z gruntem. Według prawa budowlanego do wybudowania tego rodzaju obiektu wystarczy zgłoszenie budowlane. Różnica jest istotna, formalności związane ze zgłoszeniem budowlanym trwają około 3 dni, a formalności związane z pozwoleniem na budowę co najmniej miesiąc.
  • technologia jest w pełni kompatybilna z innymi systemami, może stanowić część lub całość projektu.

Przytoczone powyżej cechy systemu samonośnych łukowych profili stalowych decydują o niskiej cenie budowanego obiektu i krótkim czasie realizacji inwestycji.

  • Technologia ta i jej połączenie z rozwiązaniami tradycyjnymi ma nieograniczone zastosowanie:
  • magazyny i składy, hale produkcyjne,
  • magazyny płodów rolnych, stajnie, obory
  • baraki, hangary, stacje kolejowe,
  • budynki mieszkalne, budynki biurowe
  • supermarkety, hale targowe, pawilony
  • hale sportowe, korty, baseny, lodowiska
  • wiaty, garaże, myjnie,
  • stacje benzynowe.

Jak powstaje budynek?

Maszyna wytwarza z płaskiej blachy prosty panel (fot. 1). W celu otrzymania profilu łukowego przycięty na wymaganą długość profil płaski wprowadza się do drugiej gardzieli maszyny, gdzie zostaje on zaginany w łuk o zadanym promieniu (fot. 2), który stanowi podstawowy element konstrukcji hali. Powstałe łuki są układane jeden na drugim w pozycji leżącej i następnie łączone ze sobą za pomocą maszyny zawalcowującej krawędzie (fot. 3). Łączenie profili następuje poprzez zaciśnięcie odpowiednio ukształtowanych zamków na ich brzegach. Powstałe połączenia są całkowicie szczelne i nie uszkadzają powłoki blachy. Nie używa się żadnych dodatkowych elementów łączących, jak śruby, nity czy kleje. Grupy połączonych ze sobą łuków są podnoszone dźwigiem, ustawione na profilu stalowym osadzonym na fundamencie ławowym i łączone z sobą (fot. 4 i 5).

W ten sposób błyskawicznie powstaje cała samonośna powłoka hali (fot. 6). Ściany szczytowe buduje się w zależności od oczekiwań klienta z profili prostych , łącząc je z dachem łukowym za pomocą przygotowanych obróbek blacharskich lub w innej technologii budowlanej. Gotowy budynek izoluje się od wewnątrz.

zdjecie
Proces produkcji i montażu
Opisana powyżej procedura dotyczy konstrukcji hali o przekroju w kształcie wycinka koła. Możliwe jest też łączenie systemu profili łukowych z rozwiązaniami tradycyjnymi - przekrycie łukowe oparte jednostronnie lub dwustronnie na ścianach murowanych lub konstrukcji stalowej. Na bazie samonośnych łuków z profili stalowych tworzyć można bardzo wyszukane rozwiązania architektoniczne. Istotnym elementem systemu, na który proponujemy zwrócić uwagę jest system profili łukowych prefabrykowanych składanych, dzięki któremu uzyskuje się wysoką mobilność systemu i wariantowość zastosowań. Dzięki zastosowaniu przygotowanych elementów możemy zaproponować produkt pozwalający na budowę obiektu modułowego do zastosowania w każdych warunkach terenowych (place budowy dróg i mostów, przenośne magazyny polowe, wiaty garażowe, itd.).


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: kamil
dn. 07.02.2017 godz. 14:16:31
nawet nie wiedziałem że pomysł narodził się w stanach
Szukaj:
JESTEŚ ZAINTERESOWANY - ZŁÓŻ ZAPYTANIE OFERTOWE.
  • FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE
Imię i nazwisko:
Telefon:
E-mail:
Treść zapytania:
Kod:
Wpisz kod:

 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone