Wady i zalety budowy hal stalowych
Częstym problemem dotyczącym wielu przedsiębiorstw produkcyjnych jest wybór miejsca składowania - przestrzeń taka musi przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo przechowywanego tam towaru oraz nie powinna generować zbyt wysokich kosztów utrzymania. Rozwiązaniem, które doskonale spełnia powyższe założenia, jest hala stalowa, która jak wszystko ma też jednak swoje wady, z których należy sobie zdawać sprawę, decydując się na taką inwestycję.
Zalety hal stalowych
Hala magazynowa wykonana ze stali składa się przede wszystkim z konstrukcji szkieletowej, złożonej z wytrzymałych, wykonanych ze specjalnych gatunków stali gotowych elementów (dobrze zabezpieczonych przed korodowaniem) oraz obudowy. Obudowa składa się z kolei z płyt ocieplanych, posiadających w swoim wnętrzu wełnę mineralną lub styropian. Cała konstrukcja jest lekka, przez co nie wymaga budowy specjalnych fundamentów, co oczywiście przekłada się na koszty całej inwestycji.
Do kolejnych zalet tego typu rozwiązań zaliczyć można szybkość budowy - tak, jak zostało to już wspomniane wcześniej, elementy hal są prefabrykowane, stąd na miejscu budowy wykonywane są jedynie prace montażowe/złożeniowe. W zależności od wielkości obiektu oraz jego przeznaczenia wykonanie takiej hali zająć może od kilku tygodni do kilku miesięcy, co sprawia, że rozwiązanie to zyskuje znaczną przewagę nad konstrukcjami murowanymi.
Choć inwestorzy nie zawsze myślą o tym na etapie przystępowania do budowy hali, ważną sprawą, jeżeli chodzi o hale stalowe, jest również możliwość ich łatwego demontażu - w przypadku chęci zmiany lokalizacji lub zamknięcia działalności hala może zostać zdemontowana i np. wybudowana w zupełnie innym miejscu. Patrząc na to z nieco innej strony, kolejną ważną kwestią jest możliwość rozbudowy, która dzięki modułowej konstrukcji hal stalowych nie stanowi większego problemu oraz nie generuje wysokich kosztów. Rozwiązanie to jest, więc idealne w przypadku prowadzenia przedsiębiorstw, które są w fazie rozwoju.
Hale magazynowe czy hale produkcyjne to tylko niektóre z zastosowań hal stalowych, możliwości jest znacznie więcej, są one wykorzystywane również jako hale rolnicze, sportowe, a nawet warsztaty czy miejsca handlowe. Wszechstronne możliwości ich zastosowania to z pewnością ogromna zaleta, która decyduje o ich wciąż rosnącej popularności.
Wady hal stalowych
Niestety jednak hale stalowe, jak każde rozwiązanie mają również swoje wady, wśród których wymienić można przede wszystkim ryzyko korozji. Warto jednak wiedzieć, że korozja w przypadku hal stalowych wynika przede wszystkim z zastosowania nieodpowiednio zabezpieczonych przed korodowaniem materiałów. Aby tego typu zagrożenia uniknąć, wybierać należy firmy, które specjalizują się z budowie tego typu konstrukcji oraz pochwalić się mogą doświadczeniem w tym zakresie. W tym miejscu wspomnieć należy o tym, że przy wyborze wykonawcy nie należy kierować się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością, ponieważ nieodpowiednio wykonana konstrukcja hali stanowić może w przyszłości poważne zagrożenie dla jej użytkowników.
Do wad hal stalowych zalicza się też konieczność przeprowadzania regularnych konserwacji, ponieważ ze względu na wyżej wspomniane ryzyko korozji, elementy hali trzeba regularnie sprawdzać, tak aby nie dopuszczać do ich uszkodzeń.
W porównaniu z halami żelbetonowymi, które jeszcze niedawno były najchętniej wybieranymi rozwiązaniami, cechują się one niższą trwałością, która jest jednak rekompensowana przez znacznie korzystniejszy stosunek jakości do ceny (koszty budowy hal żelbetonowych są znaczącą wyższe).
Hale stalowe mimo swoich kilku wad są niezwykle często wykorzystywane w przemyśle, a ich popularność wynika przede wszystkim z korzystnej ceny oraz szerokich możliwości wykorzystania, z kolei ich wady można w prosty sposób zminimalizować, wybierając dobrego wykonawcę oraz w późniejszym okresie dbając o regularne prace konserwacyjne.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone