Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Wydajność instalacji fotowoltaicznej - czy zależy od montażu?

kategoria: Temat na czasie

 

Panele fotowoltaiczne niosą ze sobą szereg dobrodziejstw dla naszego domowego budżetu. Aby jednak przyniosły nam realne oszczędności należy zadbać przede wszystkim o ich wysoką jakość, a następnie montaż zgodny ze sztuką. W przeciwnym razie na próżno szukać ich wysokiego potencjału energetycznego, a co za tym idzie - realnych oszczędności. Jak prawidłowo zamontować panele? Podpowiadamy.

 

 

Montaż paneli fotowoltaicznych i ich jakość

Na początku drogi z wyborem paneli fotowoltaicznych bez względu na to czy mówimy o fotowoltaice w Krakowie czy też innych miastach powinniśmy postawić przede wszystkim na ich wysoką jakość. Tylko ta gwarantuje ich długą eksploatację, jak również wydajną - w końcu o to nam chodzi. Wszak wydajność energetyczna przekłada się na zmniejszenie kosztów ponoszonych zarówno za korzystanie z energii elektrycznej, jak również za ogrzewanie. Każdy budynek ma swoje zapotrzebowanie energetyczne i to właśnie względem niego powinniśmy wybierać panele. Ich dobra klasa to przede wszystkim dbanie o komponenty, jak również korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych. Takie działania zapewniają tylko i wyłącznie sprawdzeni producenci, warto o tym pamiętać.

 

Kolejny krok do tego, aby długo cieszyć się wydajnością paneli jest to, aby zadbać o ich prawidłowy montaż. Tylko takie działanie spowoduje, że osiągniemy ten cel. W praktyce nowa o tym, że instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie oraz elewacji. W praktyce oznacza to, że biorąc pod uwagę optymalny kąt nachylenia paneli mowa o przedziale między 30 a 40 stopniami. Konkretny kąt warunkuje kierunek montażu. W przypadku dachu skośnego minimalne nachylenie to 10 stopni, ale jeśli mówimy o mniejszych wartościach, to nie możemy już wychodzić poza tą granicę. Moduły będą miały wówczas problem z procesem samoczyszczenia. Jeśli nasz dach ma mniejszy spadek, wówczas można po prostu zainwestować w korygującą konstrukcję. Jeśli mowa o kierunku w rachubę wchodzi przede wszystkim ekspozycja południowa, ale można także postawić na południowo-zachodnią. W przypadku południowo-wschodniej trzeba sprawdzić, czy nie ma w niej zacienienia. W przypadku montażu na elewacji powinniśmy rozpatrywać południową.

Zobacz także: https://informatorogrodniczy.pl/w-jakich-miejscach-montowac-panele-fotowoltaiczne,188,aktualnosc.html

Jak myć panele fotowoltaiczne

Mycie paneli fotowoltaicznych w tym takich jak https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ absolutnie nie może pozostać kwestią przypadku. Dlaczego? Chcąc zachować naszą instalację w czystości, a przy tym przyczynić się do tego, że będzie mogła być długo eksploatowana, możemy wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W praktyce oznacza to, że mycie paneli słonecznych musi zostać przeprowadzone zgodnie ze sztuką, delikatnie oraz bardzo dokładnie. Pamiętajmy o tym, że o ile są one bardzo wydajne, o tyle też delikatne i nie jest trudno o ich uszkodzenie.

 

Panele i ich czyszczenie może pozostać w naszej gestii, ale tylko pod warunkiem, że ich producent nam to umożliwił. Aby się tego dowiedzieć należy dokładnie przeczytać warunki umowy. Niektóre z firm zawierają w nich zapisy w których jasno informują nabywcę, że nie wyrażają zgody na to, aby ktokolwiek poza jej przedstawicielami czyścił instalację. Jeśli nie dostosujemy się do tego zapisu, wówczas musimy liczyć się z tym, że gwarancja na sprzęt może przestać obowiązywać. Kolejna ważna kwestia, to właściwe przygotowanie się do tych działań, jeśli producent jednak nam ich nie zabrania, jak to zrobić?

 

 

Jeśli sami chcemy zadbać o czyszczenie paneli fotowoltaicznych, wówczas musimy albo zlecić to odpowiednim fachowcom, albo zakupić miękką gąbkę, płaski mop i odpowiednio przeznaczony do tego rodzaju prac delikatny środek czyszczący. Mycie paneli musi odbywać się o określonej porze dnia - albo wczesnym rankiem, albo też późnym popołudniem, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze. Warto tego rodzaju czynność powtarzać dwa razy w roku - wiosną oraz jesienią.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.e-hale.pl Wszelkie prawa zastrzeżone